هرآنچه در مورد ویتامین دی (D) باید بدانید

ویتامین دی  اهمیت بسیار بالایی را در حفظ سطح کلسیم و فسفر خون به ویژه در کودکان دارد. این نوع ویتامین در منابع مختلفی از جمله در بسیاری از خوراکی ها از انواع ماهی ها، تخم مرغ، شیر، روغن کبد ماهی یافت می شود.

مصرف ویتامین دی برای چه کسانی مفید است؟

ویتامین  D برای افراد مبتلا به آرتروز و همچنین برخی از بیماری ها همانند نرمی استخوان مصرف آن بسیار اهمیت دارد. مصرف این ویتامین برای بیماری های قلبی و عروقی، افرادی که فشار خون و کلسترول بالا دارند، بیمسم، برونشیت، بیماری های دهان و دندان توصیه می شود. البته میزان و دوز مصرف آن باید با پزشک مشورت شود.

 کمبود ویتامین دی چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

کمبود ویتامین دی ممکن است بتواند مشکلات مختلف از جمله مشکلات هورمونی، ضعف و درد ماهیچه ها شود.

علائم کمبود ویتامین دی چیست؟

افرادی که معمولا از کمبود ویتامین D رنج می برند علائم مختلفی از جمله خستگی مداوم، افت سلامت استخوان ها، ریزش مو، کندی بهبودی زخم، درد عضلانی و همچنین بیمار شدن مکرر را دارا می باشند.

میزان مصرف ویتامین D چقدر است؟

انستیتوی پزشکی میزان مصرف ویتامین در را در افراد بین 1 تا 70 سال IU 600 و برای افراد بالای 70 سال را UI 800 توصیه کرده است. بهتر است این نوع ویتامین را از طریق رژیم غذایی خاص در صورت کمبود مصرف این نوع ویتامین در منابع غذایی از مکمل های آن استفاده شود. شما می توانید برای اطلاع از لیست پزشکان تهران، لیست پزشکان مشهد، لیست پزشکان تبریز روی لینک کلیک نمایید.

میزان مصرف ویتامین D از چه حدی نباید بیشتر شود؟

مصرف بیش از حد ویتامین D و دوز مصرف بالای UI 1000 برای سلامتی بدن خطرناک بوده و خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را افزایش میدهد.

شایان ذکر است تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد قرار گرفتن روزانه دو دقیقه در برابر آفتاب می تواند از کمبود ویتامین D در بدن جلوگیری کند.

نظرات کاربران