پدر چشم پزشکی ایران

پروفسور محمد قلی شمس در سال 1283 در تهران متولد شد و در خانواده ای تحصیل کرده بزرگ شد. پدر پروفسور محد قلی شمس دکتر یحی شمس و نوقه میرزا ملک آرا ملقب به شمس الشعرا از شاعران عارف مسلک دوران قاجار بود.

پروفسور از همان دوران کودکی علاقه ی زیادی به حرفه چشم پزشکی داشت و صبح های جمعه هنگامی که پدرش بیماران را ملاقات می کرد به همراه پدرش به مطب می رفت و وی را همراهی می کرد.

سپس در سال 1302 جهت تحصیل در رشته چشم پزشکی راهی فرانسه شد و در دانشکده چشم پزشکی لیون مشغول به تحصیل در رشته چشم پزشکی شد.

در سال 1927 دوره اول aggregation را آغاز کرد و سپس در بیمارستانی در شهر پاریس مشغول به کار شد. وی در سال 1311 به کشور ایران دعوت شد و قبل از تاسیس دانشگاه تهران به جنوب کشور سفر کرد و مشغول به درمان بیماران در مناطق محروم شد و از سفر به پاریس صرف نظر کرد. نام پروفسور محمد قلی شمس در لیست پزشکان ایران قرار دارد، شما می توانید برای اطلاع از لیست پزشکان تبریز، لیست پزشکان مشهد و.... روی لینک کلیک نمایید.

این دانشمند بزرگ و محققی برگ ایرانی در طول زندگی خود تعداد زیادی متخصص چشم پزشکی را که بعدها در هیات علمی دانشکده پزشکی و یا موسسات مختلف چشم پزشکی مشغول به کار شدند را آموزش داده بود و از مطالعات علمی خود نیز غافل نشده بود. وی همیشه پشتکار، جدیدت و نظم را سرحوله کار خویش قرار داد و هیچگاه ناامید نمیشد و تا رسیدن به موفقیت دست از تلاش بر نمیداشت.

سرانجام پروفسور در سال 1375 در سن 92 سالگی با کوله باری از علم و معنویت دار فانی را ودا گفت.

نظرات کاربران